2009 2006 2005 2003

   · ETKİNLİK Giriş Sayfası

I. ELEKTRİK ELEKTRONİK BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİKLERİ EĞİTİMİ SEMPOZYUMU


30.04.2003 - 02.05.2003 (ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi Ankara)

 

Genel Bilgiler

Elektrik, Elektronik ve Bilgisayar Mühendislikleri (EEBM) Eğitimi konusunda bir sempozyum düzenlenmesi ve bu sempozyumun iki yılda bir tekrarlanması fikri, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi tarafından ilk ortaya atıldığında, ODTÜ Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendislikleri Bölümleri tarafından çok olumlu karşılanmış ve böyle bir sempozyumun Türkiye’de bu konularda eğitim yapan kurumlara, çeşitli yönlerden anlamlı katkı yapacağı düşünülmüştür. Bunun sonucunda, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar Mühendislikleri Eğitimi Ulusal Sempozyumu düzenleme kararı alınmış ve ilk sempozyum, EMO Ankara Şubesi, ODTÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ve TÜBİTAK’ın işbirliği ile gerçekleştirilmiştir.

Sempozyumun amacı, elektrik, elektronik, bilgisayar mühendislikleri eğitiminin bugünkü durumunu saptamak, bu alanlardaki evrensel değişimi ve gelişimi irdeleyerek geleceğe yönelik açılımları ortaya koymak, çağımıza uygun nitelikte ve mesleğinin getirdiği sorumluluk bilincine sahip elektrik, elektronik ve bilgisayar mühendislerinin nasıl yetiştirileceği konusunda öneriler oluşturmak, sonuçların hayata geçirilmesi için ilgili tüm yetki ve karar sahibi kurum ve kuruluşları etkilemek ve harekete geçirmektir.

Sempozyumun konuları arasında EEBM eğitiminde ülkemiz üniversitelerinin bugün içinde bulundukları durumun saptanması, genel sorunların belirlenmesi olduğu kadar, eğitimde yeni yaklaşımların, değişik üniversitelerin değişik uygulamalarının tartışılması da vardır. Bunun yanı sıra temel bazı noktalarda ortak anlayışın yerleşmesi yönünde yapılan akreditasyon çalışmaları da sempozyumun konuları arasındadır.

Böyle bir sempozyumda yetiştirdiğimiz mühendislerin meslek yaşantılarında gösterdikleri başarımın çeşitli sanayi kuruluşları idarecileri ve işverenler tarafından irdelenmesi de sempozyumun hedeflerinden biridir. Buradan alınacak geribeslemenin eğitime katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz.

Uzaktan eğitim ve e-öğrenme, geleceğin eğitim teknolojileri arasında olacağı kuşku olmayan konulardır. Bu konuların, bu sempozyum çerçevesinde irdelenmesi kuşkusuz yararlı olacaktır.

Son olarak lisans üstü eğitimin, bu sempozyumda irdelenecek bir başka ana başlık olduğunu da eklemek isterim.

Sempozyumda 5 davetli konuşma, 45 bildiri ve 15 poster sunumu, toplam 17 ayrı oturumda sunulmuştur. Sempozyum bildiriler kitabı da oturum akış sırası gözetilerek hazırlanmıştır.

Sempozyumda ayrıca
­ Nasıl Bir Elektrik, Elektronik, Bilgisayar Mühendisi istiyoruz?
­ Lisansüstü Eğitim
­ Uzaktan Eğitim
konularında 3 adet panel/forum düzenlenmiş ve bu oturumlarda panel yöneticileri dahil toplam 16 panelist yer almıştır.

Sempozyum, değişik üniversitelerden ve çeşitli sanayi kuruluşlarından bir çok kişinin katılımı ile gerçekleşmiştir. Burada, editörlük yanında sempozyumun düzenlenmesinin her aşamasında özverili çalışmalar yapan Dr. Cüneyt Bazlamaçcı ve Dr. Şimşek Demir başta olmak üzere Düzenleme Kurulunun tüm üyeleri ile Yürütme ve Danışma kurulu üyelerine teşekkürlerimi sunmayı bir borç olarak görmekteyim. Ayrıca sempozyumun gerçekleşmesinde büyük katkıları olan düzenleyici kuruluşlar,  davetli konuşmacılar, bildiri sahipleri, panel yöneticileri, panelistler, oturum başkanları ile bildiriler kitabının basımını destekleyen Siemens A.Ş.’ye teşekkürlerimi sunarım.
 
Sempozyumun başarılı geçmesini diler saygılar sunarım.

Mübeccel Demirekler
Yürütme Kurulu Başkanı
ODTÜ Elektrik ve Elektronik Müh. Böl.


 

Fotoğraf albümü

 
 
 
  
 
Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr


Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.